czwartek, 31 stycznia 2013

Bisz- Indygo

  Witam wszystkich. Znalazłam czas, aby napisać zamówienie Jagody. Nie zapomniałam o nim i mam nadzieję, że ta recenzja mi wyszła.
  Ale dobrze. O to i zamówienie.
  Przed wami piosenka Bisz- Indygo.

  Z tego co czytałam, ten artysta jest członkiem grupy B.O.K. Bisz jest pierwszym pierwszym polskim raperem, któremu przyjrzałam się dokładniej. Normalnie unikam hip-hopu czy rapu. Udało mi się jednak przełamać i wysłuchać tą piosenkę. I szczerze: nie pożałowałam tego, że dokładniej przyjrzałam się temu rodzajowi muzyki. A dlaczego? Przeczytajcie.


  To co mi się tutaj spodobało, to różna interpretacja całego utworu. Słuchając tego, próbowałam zrozumieć, co ten artysta ma nam do przekazania. I mam jakby swoją własne wytłumaczenie tej piosenki, jednak każdy może mieć inne. Tekst zmusza nas do przemyśleń typu ,, co on nam chce przekazać?'' lub ,, co ma wspólne jedno z drugim?''. Odpowiedź nie jest łatwa, ale to jest plus. Tekst piosenki jakby zachęca nas do przemyśleń. Każdy może inaczej zrozumieć ten numer. Czytając recenzje na YouTube czy Tekstowo, moje przypuszczenia się sprawdziły. Różni ludzie inaczej to rozumieją. Każdy ma własne zdanie. Ja zinterpretowałam tą piosenkę tak, że Bisz wzywa nas do tego, aby ci, którzy chcą coś zmienić, zebrali się razem i działali wspólnie w danej sprawie. I jeżeli dobrze zrozumiałam ten tekst, to ma rację. Sami nie damy sobie rady, choć często uważamy, że jest inaczej. Uważamy, że samotnie zdziałamy wiele. Rzeczywistość jest jednak inna i okrutna. Tylko w grupie możemy coś zrobić i zmienić na lepsze, a piosenka wzywa nas do tego, abyśmy nie siedzieli bezczynnie, a zmieniali to co złe na lepsze, choćby ktoś mówił ,, masz siedzieć cicho''. Trzeba walczyć o swoje, mimo przeciwności. Pokazać, że w grupie potrafi się wiele zrobić. Jeżeli chcemy coś zmienić, musimy trzymać się razem i nie zważać na zdania innych.  
  Ale nie tylko to mi się tutaj spodobało. Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Bisz pokazuje nam, że nie jesteśmy słabi. Słychać to w drugiej zwrotce piosenki: 


,,(...) Bo tu miejsca dla nas brak wciąż i gdy tylko chcesz otworzyć się, 
Słyszysz, że masz się zamknąć.
Lecz jeśli myśleli, że mogą kazać ci cokolwiek,
Tylko ze względu na twoją słabość- biada im''
  
  Ta zwrotka podoba mi się najbardziej. Wielu z was pewnie słyszało szyderstwa pod swoim adresem. Ludzie wyśmiewają wady, uważając się za lepszych, ale tak naprawdę chcą ukryć swoje ułomności. Ta zwrotka mówi nam, że nie jesteśmy słabi i bezbronni. Inni mogą tak uważać, ale tak naprawdę chcą być lepsi i ukryć własną słabość. I taka jest prawda. Cała ta piosenka mówi o prawdzie, o niczym innym. I to jest właśnie ta rzecz, za którą polubiłam tą piosenkę.

  Jeżeli chodzi o skalę, to dałabym 10/10. Oczywiście, to tylko moje zdanie.
  A teraz wasza kolej. Co sądzicie o tej piosence? Jak myślicie, co Bisz chce przekazać?7 komentarzy:

 1. Twoja interpretacja owej piosenki strasznie mi się spodobała .
  Sama do takich osób należałam, gdzie uważałam , że lepiej coś samemu zrobić niż z kimś . W dzisiejszych czasach jest już jednak inaczej i najlepiej będzie jeżeli będzie się miało u kogoś wsparcie.
  Pozdrawiam ,
  coockiness.blogspot.com .

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo fajna interpretacja super :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli możesz, wyłącz blokadę kopiowania :) Ciężko przepisywać duże fragmenty tekstu.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna interpretacja ;) podoba mi sie twój blog fajnie że piszesz o wielu rodzajach muzyki

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim bardzo się cieszę, że wzięłaś sobie moje rady do serca i od razu zaczęłaś pracować nad ulepszeniem bloga. Usunięcie z góry strony zakładek, w których w zasadzie nic się nie działo, jest dobrym posunięciem. Możesz do nich wrócić, jak będą potrzebne. Fantastycznie, że zniknęła ta przygnębiająca ankieta, a jej miejsce zajęła taka, która faktycznie może Ci się do czegoś przydać.

  Widzę również, że zaczęłaś pracę nad treścią. Od razu widać poprawę. Zacznę może od drobnych mankamentów, które rzuciły mi się w oczy.
  "możemy coś zrobić i zmienić na lepsze, a piosenka wzywa nas do tego, abyśmy nie siedzieli bezczynnie, a zmieniali to co złe na lepsze" - powtórzenie.
  "I mam jakby swoją własne wytłumaczenie tej piosenki" - Swoją interpretację, albo swoje wytłumaczenie. Pewnie zastanawiałaś się, którą wersję wybrać i przez przypadek wyszła taka mieszanka.
  Podoba mi się Twoja interpretacja. Wczytujesz się w tekst, odrobinę go analizujesz. Widać, że przysiadłaś nad piosenką, starałaś się ją lepiej zrozumieć. Poświęciłaś jej więcej czasu, szukałaś informacji o artyście. Super!
  Na twoim miejscu próbowałabym jeszcze dotrzeć do jakichś bardziej profesjonalnych opinii, niż te z Youtube czy z Tekstowa. Możesz też poszukać wypowiedzi samego rapera. Brakowało mi też trochę odniesienia do strony muzycznej. Zwróciłam uwagę na bardzo charakterystyczne dźwięki klawiszy i smyczków, które świetnie wkomponowały się w utwór.
  No to teraz zobaczę jeszcze ten najnowszy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interpretacja owszem podoba mi się, bardzo podobna do mojej zanim odkryłam że chodzi o dzieci Nowej Ery, dzieci Indygo... Poczytajcie o tym, mi zniszczyło to mózg bo przyjęłam sobie swoją interpretację gdzie uważałam Bisza za mistrza nad mistrzami. Zagrzewał mnie do walki z codziennością jak mało kto (jestem typem człowieka z depresją, więc ciężko mi zauważyć jakieś pozytywy w czymkolwiek), teraz mam do niego jeszcze większy szacunek. Wynalazł temat, o którym raczej się nie mówi, przynajmniej ja nic o tym nie słyszałam a bardzo mnie to zaciekawiło. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też czytałem o dzieciach indygo, nawet nieskromnie przyznam się że mam ich cechy :) Ponoć dużo takich ludzi się teraz rodzi. pozdrawiam i życzę wytrwałości :)

  OdpowiedzUsuń

Coś ci się podoba=napisz
Coś ci się nie podoba, nie zgadasz się z moim zdaniem=napisz
Dyskusja mile widziana. Nie bawię się w obs za obs i kom za kom. Komentarze zupełnie bez sensu będą usuwane!
Anonimy także mogą komentować.

Evarose- Telephonic

Teledysk- Klik!      Przyznam, że na kolejny wpis chciałam dać inną piosenkę, ale postanowiłam, że dam wam chwilę odpocząć od azjatyc...